Willa, ul. Artyleryjska 2/5

Ta znacznych rozmiarów drewniana willa została zrealizowana w 1936 r. jako dom prywatny Olgi i Józefa Zaczeniuka, znanego białostockiego przedsiębiorcy i filantropa. Prawdopodobnie sam właściciel był autorem projektu willi, zaś prace wykonywało jego przedsiębiorstwo budowlane. W 1946 r. jako mienie opuszczone obiekt przejęty został przez okręgowy Urząd Likwidacyjny.

Dwukondygnacyjna bryła domu, w części nadbudowana mezzanino ze ścianami cofniętymi względem lica niższych kondygnacji, została urozmaicona wgłębnymi narożnymi balkonami oraz szerokimi trójdzielnymi oknami. Do budowy willi wykorzystano drewnianą konstrukcję zrębową i sumikowo-łatkową. Jest to jeden z najlepszych i zarazem ostatnich przykładów drewnianych willi na terenie miasta, zrealizowanych w nurcie dojrzałego funkcjonalizmu. Brak remontu nie pozwala w pełni eksponować jego walorów artystycznych i estetycznych.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.