Willa Chackiela Bekkera, ul. Pałacowa 3/1 (d. ul. Żwirki i Wigury)

Wzniesioną w 1937 r. według projektu białostockiego architekta żydowskiego pochodzenia Szymona Pappe. W czasie II wojny w budynku mieściło się kasyno oficerskie SS, a od roku 1957 r. obiekt stanowi siedzibę Komendy Chorągwi ZHP, która nabyła go na własność w roku 1978. W latach 80. XX w., podczas remontu budynku zmieniono jego układ przestrzenny oraz zabudowano taras.

To jeden z niewielu znanych i zachowanych w mieście budynków autorstwa Szymona Pappego i bodaj najciekawszy w jego dorobku. Wyróżnia go wielki hall z zabiegowymi schodami ograniczonymi pełną balustradą oraz drewniane ozdobne belkowanie jednego ze stropów sali na piętrze, narożne okna, rurowe balustrady oraz charakterystyczne opaski okienne, których wykończenie nawiązuje do obróbki kamieniarskiej. Niestety, natłok i fatalne rozmieszczenie reklam na elewacji zabytku znacznie naruszają jego walory artystyczne.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.