Filharmonia, ul. Podleśna 2

Budowę Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej rozpoczęto w sierpniu 1969 r. według projektu arch. Krystyny Drewnowskiej. Budową kierował inż. Józef Gliszczyński z ramienia wykonawcy Białostockiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego. Pierwszym oddanym do użytku obiektem – po równo czterech latach prac – był internat z miejscami dla 120 uczniów.

Całość ukończono w styczniu 1975 r. Był w owym czasie nowoczesnym obiektem o wysokim standardzie z posadzkami z szydłowieckiego marmuru, mahoniową boazerią i jarzeniowym światłem. W skład kompleksu weszły spięte łącznikami: podstawowa i średnia szkoła muzyczna, Filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, ognisko baletowe, sala kameralna i – największa w kompleksie – sala koncertowa ówczesnej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, mieszcząca 500 widzów, a także biblioteka i kawiarenka. Ekspresyjna bryła obiektu, stanowi swoistą rzeźbę przestrzenną w krajobrazie miasta. Znakiem rozpoznawczym białostockiej filharmonii jest zdobiąca ją płaskorzeźba „Polifonia", autorstwa Jerzego Grygorczuka. W 2004 r. budynek poddano gruntownemu remontowi połączonemu z termomodernizacją elewacji.

Dział: Obiekty A-Z

Dane adresowe

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
  http://www.fundacja.uwb.edu.pl
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.